Kde prosím kupujete instantní droždí?? Ráda bych konečně vyzkoušela místní chlebové recepty (hlavně pain à l'ancienne:)), ale všude vidím jen sušené, v supermarketech i malých bioobchůdcích…
instantní droždí RSS
-
-
↪ 1 yannka: a já si vždycky myslel, že instantní a sušené je to samé…
počkám, třeba se něco dozvím… -
↪ 2 THE: Ne že by se to nedalo v určitém poměru nahradit, ale stejné to není (jiná aktivace) a já bych konkrétní vyzkoušený recept alespoň pro začátek ráda zkusila tak, jak má být…
-
Někde v diskusi tu byl orientační přepočet množství sušené-instantní- čerstvé, z čehož by mi vyplývalo, že to není to samé. Na druhou stranu to instantní droždí, které mám doma (Saf instant, bílý sáček s červeným nápisem a modrou kresbou) , má složení „sušené droždí, emulgátor“, takže je otázka, jak moc je oproti pouze sušenému upraveno (sušené jsem viděl jako drobné vločky, tohle jsou miniaturní kuličky). Jinak to instantní kupuju běžně v supermarketech, kdybych ho nesehnal, tak použiju sušené v množství podle návodu na něm.
-
Myslím, že p.Cuketka někde uváděl:
100% čerstvých = 40–50% sušených = 33% instantních -
V podstatě používám jen instantní droždí, minule jsem kupovala přes e-shop: http://www.gastropro.cz/DetailPage.asp?… .
Ale myslím, že jsem v nějakém super/hypermarketu viděla sáčky, o kterých píše Kytka: http://www.lesaffre.cz/index.php?…(bonus: poučné čtení o droždí).
-
↪ 5 jhadh: dekuji, prepocet mam take nekde napsany, ale slo mi o to sehnat ty instantni.
Dnes jsem se divala na nabidku v Tescu a mám v tom čím dál větší zmatek. První Tesco pytlík nazvaný „Instant Yeast“ a pod tím překlad „sušené droždí“ :) Dále zn. Labeta s názvem „sušené droždí“, na popisné cedulce s cenou ale napsáno „instantní“. A pak Dr. Oetker – Aktivni sušené pekařské droždí. U všech je psáno složení droždí + emulgátor, jak píše Kytka. A jeho název – E491=monostearát sorbitolu – se shoduje s tím, který je v prvním odkazu komentáře č. 6 a který se přitom nazývá instantní droždí. Mazec:)Není ono to sušené droždí v zahraničních receptech ještě něco úplně jiného???
-
Ještě pro zajímavost: http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?…
-
↪ 8 yannka: Sleduji diskusi prohlížím odkazy a vychází mi z toho následující: Každé instantní droždí je sušené (dehydrované). Spíše je otázkou, zda někde mají neinstantní sušené droždí? Sušebné se týká výroby, instantnost použití.
Například toto instantní mají v Bille. Jiné tam ani nemají.
http://www.lesaffre.cz/index.php?…
Nedělám si patent na pravdu, ale zatím mě nic výše napsaného nepřesvědčilo, že instantní není sušené… -
↪ 9 THE: Publikující pekaři (např. Reinhart) sušené a instantní jasně rozlišují. Až Reinharta dočtu celého, třeba budu mít jasněji. Zatím mi ale ze všeho vyplývá, že buď
- Vše, co se tu prodává (popsáno výše), instantní je (a výrobní
metoda samozřejmě zahrnuje sušení), to ale znamená, že – jak
říkáte – musí existovat ještě nějaké neinstantní sušené. Mám
dojem, že jsem někde četla, že má kratší trvanlivost.
nebo
- To, co se tu prodává pod těmi všelijakými názvy, instantní není
Jestli si říkáte, proč už jsem to místo teoretizování raději dávno nevyzkoušela, tak vyzkouším – jen jsem před tak úctyhodnou disciplínou, jakou pro mě první pečení chleba přestavuje, chtěla mít v ingrediencích jasno:)
- Vše, co se tu prodává (popsáno výše), instantní je (a výrobní
metoda samozřejmě zahrnuje sušení), to ale znamená, že – jak
říkáte – musí existovat ještě nějaké neinstantní sušené. Mám
dojem, že jsem někde četla, že má kratší trvanlivost.
-
↪ 10 yannka: podle Wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Baker's_yeast a dalších textů se mi zdá, že existují tyto formy droždí:
-tekuté (jen pro profi pekárny)
- lisované čerstvé (klasické kostky z našich obchodů)
- aktivní sušené (musí se aktivovat teplou tekutinou) u nás asi
vzácné, v USA nejčastější
- instantní (v podstatě sušené, ale v menších granulkách, takže se
může zamíchat přímo do mouky a stačí jedno kynutí (nemusí se těsto
splaskávat a nechat znovu nakynout) např. ten Saf instant
- pro rychlé kynutí (sušené, obvykle i instantní a ještě jemnější z trochu jiných rychlejších kmenů kvasinek), výrobci doporučují pro domácí pekárny, přínos sporný, u nás nejspíš nedostupné nebo jen minimálně.
---------------------------------------------------------
- lahůdkové – sušené, ale neaktivní, nedá se použít do kynutého těsta, slouží jako ochucovadlo.
- lisované čerstvé (klasické kostky z našich obchodů)
-
tady ještě blbuvzdorně ;)
http://www.vseodrozdi.cz/…y-drozdi.php?…pytlíčky, co kupujeme v běžných potravinách, jsou „instantní droždí“, které nepotřebuje aktivaci. „active dried yeast“ u nás běžně nekoupíte, je ale třeba k dostání ve zdravých výživách (např. tady: http://www.bioobchod.cz/…zel/d-76590/), kde ho dostala právě fóbie z éček.
-
Jen doplním, že třeba UK je nejběžnější droždí právě to sušené, „dried active yeast“ (například Allinson) Nevím jak je to u instatního droždí, ale pokud se pamatuju, tak Allinson's se dle návodu mělo spotřebovat do dvou měsíců od otevření. Ve zdravém obchůdku jsme naopak museli kupovat to klasické lisované droždí, v supermarketech ho nikde neměli.
-
Všem moc děkuji a ukončuji pátrání s následujícím závěrem: Sušené droždí odlišné od instantního skutečně existuje, ale můžu na něj s klidem zapomenout, jelikož na něj v našich krajích pravděpodobně nenarazím (v tom případě ale nechápu upozorňování na zakoupení správného instantního a ne sušeného v debatě u Pain à l'ancienne…) . To, co se tu prodává v pytlících s názvem sušené, ve skutečnosti funguje jako instantní. Zítra to tam nasypu a uvidim:)