Dva dny zpátky mi „explodoval“ vývar. Po zhruba dvouhodinovém vaření v papiňáku jsem hrnec odtlakoval, otevřel a začal redukovat na mírném „plameni“. Po cca 30 minutách rána, 4 l vývaru rovnoměrně pokrývající celou kuchyni… Asi si dovedete představit ten svinčík. Vařím na indukci, k utajenému varu došlo už vícekrát – např. když jsem zapomněl na zapnuté indukci hrnec s kovovou naběračkou. Ale vždy došlo maximálně k přetečení , nic ani vzdáleně připomínajícího tu explozi.
Edukativní vložka z chemie – utajený var je, když je kapalina zahřátá nad svůj bod varu, nedochází k vzniku bublin – v určitém momentě se tzv. nukleuje velké množství bublin najednou a kapalina přeteče. Chemikova poučka – vždy při destilaci nejdříve dovnitř hoď varný kamínek – ten působí jako nukleační činidlo pro bubliny. Utajený var je typické chování pro vysoce čisté látky…
Teď dotaz – podařilo se někomu vypozorovat, kdy k tomuto dochází, resp., jak tomu předejít? Nejdřív jsem si myslel, že je to indukcí, pak mě kolegyně vařící na plynu vyvedla z omylu, když mi sdělila, že to samé (mírnější forma) se jí stalo ten samý den…Ani ty ostatní podmínky, jak je to chemiky definováno není splněno – vývar rozhodně není vysoce čistá kapalina, nukleačních míst by mělo být spoustu (hrnec už něco zažil), navíc jsem v hrnci zapomněl podstavec pod pařák, který by měl bubliny nukleovat velice snadno. Jeden kuchař se nechal slyšet, že to může být dáno vrstvou tuku na povrchu vývaru… Jakékoliv info je vřele vítáno, nechci si ani představit, jak by to dopadlo, kdyby v kuchyni v ten moment někdo byl…