Pokukuju po novém vykosťovacím noži. Co máte a s čím jste spokojeni? Měla jsem nějaký no name poděděný, měl čepel cca 10 cm, byl lehce prohnutý. Když se dívám na netu, tak spousta nožů je delších, 12, 14 a 16 cm, rovných. Nejčastěji zpracovávám kuře, králíka, ryby. Když např. kuchám rybu, tak proříznout kůži na břichu rovným ostřím mi přijde takové nešikovné (no ale asi to bude tím nožem, který je takový kuchyňský na všechno:-)) Díky za tipy.
Nože RSS
-
-
Zdravím,doporučuji velmi kvalitní japonské nože,jedná se o třídu economy,které doma používáme s maximální spokojeností.Především je důležité,že jejich ostří lze snadno udržovat pomocí ocílky.Mám sadu tří kusů,santoku,usuba a gyuto,které pokryjí naprosto veškerou činost v kuchyni.Přidávám odkaz na prodejce http://drevorezba.cz/detail.aspx?…
-
Ještě mě napadá rybářský,vykošťovací nůž z švédské nerezové oceli,to už je ale cenově výše,ovšem dle mého názoru,dobrá investice. http://www.noze-nuz.com/…FN55FN62.php
-
Díky za ty linky, na dřevořezbě jsem se na jeden dívala, odpovídal by mi i tvarově, ale nikdy jsem neměla celokovové nože. Resp. když jsem měla možnost někde s takovým nožem pracovat, přišlo mi to, jak by kritik funkcionalismu řekl, studené a neosobní. Potřebovala bych ho ošahat, musím vyrazit někam do obchodu.
-
Santoku je univerzalni nuz spise na domaci pouziti, usuba je profi nuz na zeleninu, gyuto je profi nuz univerzalni (zapadni styl). Ani jeden z nich neni dobry na vykostovani a sekani kosti. Santoku je vetsinou tvrda nerez ocel a da se rozhodne da pouzit na vic veci (i tu mensi kost), ale filetovani je s nim tezke, usuba se na to nehodi vubec a gyuto je prilis dlouhe, nicmene sikovny clovek si i s nim poradi a filet z ryby mozna udela.
Japonsky vykostovaci vypada nejak takhle (honesuki): http://japanesechefsknife.com/KC-4.jpg
Pripadne na praci s masem, vykostovani a filetovani drubeze/ryb je deba (zapadni verze): http://japanesechefsknife.com/no.550.jpg
Japonska verze deba: http://japanesechefsknife.com/…o%20Deba.jpg
Moje rada – na domu si kupte nuz v Makru, ta jejich gastro rada s barevnou rukojeti, stoji par korun a nabrousit se taky da. Pripadne doporucuju ten web, na ktery tu odkazuju, tam je kvalita, ktera ale neco stoji. Dokazou sehnat i velmi uzitecny odstranovac supin mimochodem: http://www.frkw.com/…rokotori.jpg
-
Zajoch – nikde jsem neuváděl,že usuba,či santoku jsou vhodné na vykošťování! Psal jsem,že mám doma sadu těchto tří nožů,na maso a ryby používám gyuto,na vykoštění potom Fallkniven…
-
Zajoch: Dovolil bych si poopravit. Santoku je univerzální nůž, japonský ekvivalent (ač se tvarem dost liší) evropského kuchařského nože. Gyuto je nůž určený na maso. To, zda je nůž profi nebo ne je dáno provedením a materiálem čepele. Můžete koupit „neprofi“ santoku za 500Kč, stejně tak „profi“ santoku za více než 20.000Kč. Materiál je různý od uhlíkové oceli (na nože nejideálnější, co se týče mechanických vlastností, ale rezne), přes sendvičové oceli, až po damascenské oceli. Často tyto nože mají jednostranný, nebo nepravidelný výbrus např. 70/30, s čímž se našincům špatně pracuje.
Carllos: Fallkniven je mezi noži legenda, obzvlášť švédský armádní F1. -
martas,díky za doplnění,nože Hiromoto Saku Hocho,které mám jsou sendvičová ocel,nerez na bocích a uhlíkovka uprostřed čepele.Výhodou je,že výbrus čepele není jednostranný,tak jako u většiny japonských nožů,ale oboustranný,stejně jako evropské provenience.Stačí pár tahů na keramickém brousku,nebo ocílce a ostří holí.
Doporučil jsem je,protože jsem s noži spokojen,prostě za přijatelný peníz,hoodně muziky. -
irresistible – já bych objednal z e-shopu,pokud se ti nebude zdát ergonomie nože,lze vrátit ve 14 dení lhůtě.
Neznám,alespoň ve svém okolí,kde bych tyto nože mohl osahat.Věřím,že vracet je už nebudeš. -
Když už se tu zmínil Hiromoto Saku Hocho nedá mi to abych se nezeptal … Santoku mi padl do oka a poměr cena/výkon i vzhledem k referencím, které jsem na netu našel, mi připadá super. Jenom mi poslední dva dny hledání informací o nožích udělaly v hlavě totální maglajz a našel spoustu pravidel, co se týče „dobrušování“ japonských nožů. Někdo napsal, že obtahování na ocílce vůbec, že to u tohohle typu nože ostří v podstatě ničí a že dobrušuje jenom jednou za čas na vodním kameni a někdo zas napsal něco úplně jiného. Není tu někdo v nožích zběhlý, kdo by to mohl osvětlit? :)
-
Shimi: Podle mého názoru je to marketing firmy Dick (to co píšete bylo napsáno v návodu u nože), aby jste si od nich krom santoku koupil ještě vodní kámen. Hiromoto Saku Hocho Santoku mám a normálně jej brousím na keramických kamenech a tyčinkách a ostřím na ocílce. Nesleduji, že by to noži nějak ubližovalo.
Jinak poměr cena výkon dobrý, jen ho po každém použití ihned umýt a usušit. To ostří z uhlíkové oceli začne reznout již po krátké době, pokud jste krájel nějaké kyselé ovoce. -
já bych se po té japonské odbočce vrátil k původnímu dotazu na vykosťovací nůž
já pokukoval po tomhle
http://homeware.fiskars.com/…ovaci_857306
je to šlápnutí vedle ?
ten Fallkniven je už dost drahý a ehm… takový nehezký :)
-
Mor: Já bych vám raději doporučil tohle:
http://www.luxusni-noze.cz/…etovaci-nuz/
Bude to kvalitnější jak ten Fiskars.
-
S noži Fiskars jsem spokojená, mohu je doporučit. Brousím je ocílkou. Victorinoxy neznám.
-
Mohu jen doporučit výrobky moravského nožíře Blacka. Je schopen vyrobit opravdové skvosty, které Vážně dobře padnou do ruky. Já si koupil jeden skladem na e-shopu Mam-styl.cz, mají tam ještě jeden dle mého názoru trochu drahý, ale za to bude moci asi to luxusní provedení:
http://www.mam-styl.cz/…tribrny-299/ -
Tak nože od Blacka jsou superkvalitní ruční práce od začátku do konce a výše uvedené Vinoxy a Fiskars se mohou jít klouzat. To jsou skutečně profesionální odolné nástroje a zároveň skvosty.
Bohužel cena odpovídá kvalitě… -
Hlavně je s ním perfektní domluva, vždy vyjde vstříc a lze se s ním domluvitna každém detailu. Tady je ukázka jeho práce, snad to nebude považováno za nevhodnou reklamu: http://www.black-knives.com/
-
tak pozor, nože od „blacka“ nejsou v pravém slova smyslu od nožíře – není to kované, je to formou „vyřezání a vybroušení“…
takže slova „superkvalitní ruční práce“ trošku smrdí reklamou… za ručn práci na nožích považuji něco jiného (sám mám od R. Š. několik nožů, jen pro pořádek..)další věc, kuchyňský nůž 4mm? kdo někdy pracoval s nožem déle ví, že kuchyňský nůž nemá být zabiják,a le tenký, lehký, při delší práci vám upadne ruka…
-
jinak pro rozšíření obzorů, aniž bych dělal reklamu (nic z toho nemám), možnosti inspirace..
http://www.noze-nuz.com/…ske_noze.php
-
Tak to se omlouvám. Netušil jsem, že nože od nožíře musí být nutně pouze kované.
-
Když to bude od Dohnalů, tak už to bude v pořádku? Taky dělají na zakázku i kuchyňáky.
-
reagoval jsem na „superkvalitní ruční práce od začátku do konce“ – jako ruční práci já beru „kovařinu“…
samozřejmě tak někdo může brát i vyříznutí flexou z plechu (materiálu už hotového) a vybroušení…
pan Pok tak dělá kuchyňské nože taky…nechci tu dělat „flame“… o té se válčí jinde dost (kováři-nožíři atd…)
add dohnalové – klidně, ale jak říkám – je spousta vhodnějších nožů do kuchyně, aniž by to byla „super-kvalitní-ruční práce“ tak to službu udělá krásnou..
profesionální kuchaři také obvykle nemají „ručně kované nože“ (i když někteří určitě ano) ale sáhnou po kvalitních „průmyslových“ výrobcích
jinak kdo na to má, samozřejmě si může nechat ukovat(vyrobit) na míru klidně 20 nožů :-) – ale myslím že je to zbytečné, ve srovnáním s profi kvalitou (sériovou) to normální smrtelník nepozná…
-
jinak myslím že až někdo bude umět tohle, má smysl aby řešil nože na míru:-)
https://www.youtube.com/watch?… -
petr71: omlouvám se, pokud to vyznělo jako flame, nebo nevhodná reklama. Tou ruční prací jsem myslel, že to neseká CNC mašina z plechu.
-
Zakladem je aby byl kuchař schopen si svůj nůž nabrousit. I kvalitní japonský nůž se otupí a potom udělá lepší službu i dobře nabroušený KDS :-)