Hrách střílí
Píšete vy…Móda v kuchyních. Znáte to sami: dříve jste o tom ani nezaslechli a najednou je to všude. Svůj moment novosti takto v Anglii prožívala rukola (rocket), svého času skoro ke všemu slanému se podávala polenta, vše sladké zdobila physalis (Cape goosbery).
Hrách střílí! Pea shoots!
Obratněji přeloženo: hrachové výhonky. Pojednou bují vůkol: Jamie Oliver jejich snítky klade na pokrmy kuchtěné v jeho boudě na zahradě.
Jako kamuflážované jednotky specielního nasazení se schovávají mezi špenátem a rukolou v předmytých a nasáčkovaných salátových směsích, aby pak v ústní dutině prokázaly svou houževnatost. Jak by ne, jsou přírodou navrženy coby úponky kotvící celou rostlinu!
Lezou do zubů a zanedlouho mě patrně polezou i na nervy.
Utěšuji se tím, že jako každý módní trend budou mít hrachové výhonky svých 15' slávy, než budou zastíněny zas něčím jiným.
Komentáře
Znám již delší dobu, narazil jsem na ně v jednom receptu jisté restaurce v Hudson Valley ve státě NY, kousek nad NYC (známé mnohými věcmi, ale mimo jiné také americkou foie gras, organickým přístupem k jídlu, apd.).
Šlo o pečené kuře podávané v jednoduché smetanové omáčce s čerstvými hrachovými výhonky a několika biscuits (http://en.wikipedia.org/wiki/Biscuit; biscuit je využíván v kuchyni amerického Jihu skoro jako český knedlík)…
Hrachové výhonky byly v této kombinaci vynikající, picture perfektně upečené kuře jehož šťáva se mísí se smetanou omáčky, pečivem a křupající zelení… Super.
Moc pekne jste prelozil Pea Shoots :) Bacha na nej!
…v Čechách se klíčí hrách na postní velikonoční jídlo pučálku od ranného středověku. :-))) Ale výhonky vyzkouším.
Název působí přímo hrůzostrašně! :-)
Zelené výhonky neznám, občas jsme v jezdečáku vybírali koním ze zeleného krmení mlaďounké lusky, tu a tam jsme kousli i do výhonků, ale větší zkušenost nemám. Veselé počtení, jarní osvěžení.
Jo, pučálka je doborta! :-))))
Zde jsou hrachové výhonky v současnosti spíše raritou, musejí se shánět. Rozhodně je člověk nenajde v salátových směsích a podle obrázku jsou ty anglické o něco vzrostlejší. Ty, co jsem viděl a používal já, byly více T.G.F.O.P : )
Chutnaly pouze jemně křupavě (luštěninově) nasládle, žádná houževnatost v ústní dutině.