Mejdan na etiketě
Dnes ráno jsem dostal tiskovou zprávu o založení v pořadí již třetího VOC v Česku — VOC Modré hory. Letmo jsme si znovu prošel stávající systém značení vína u nás a musím konstatovat, že by se v tom ani čert nevyznal.
Oficiálně teď u nás platí torzo zatřídění vín založené na cukernatosti. Od roku 2009 ale platí i nadřazený systém EU založený na původu, který náš systém přívlastků trpí jen jako lokální výjimku. A do toho všeho postupně přibývají sdružení vinařů VOC (vína originální certifikace), která přidělují apelační VOC značku podle původu a dalších volitelných kritérií (příklad pro ilustraci).
Chytáte se ještě? Hotový mejdan na etiketě. Přidejte k tomu ještě podvody vinařů s původem hroznů a rázem máte z našeho systému zatřídění kůlničku na dříví. V očích spotřebitele je pak etiketa ten nejméně důvěryhodný a praktický nástroj pro vstřebání informací o domácím víně.
VOC ale pojďme fandit zvlášť. Pravidla pro udělení známky si určují přímo vinaři ve sdružení. Za dobrou pověst a smysl svého VOC tak zodpovídají všichni členové. Samozřejmě, že VOC může skončit jen jako další bezvýznamná nálepka na lahvi. V tomhle případě to ale půjde čistě za vinaři.
I proto držím fest palce. Ve Znojmě, v Mikulově i v Modrohoří. ;)
Komentáře
neexistuje na vino nieco ako imdb? ze tam je zoznam vsetkeho, kazdy kto sa zaregistruje, moze hodnotit a komentovat, niekto by to trochu korigoval.
jasne ze by sa tam dostala kopa blbosti, ale mohol by som si vybrat len hodnotenia od nejakeho znameho cloveka.
Je v tom bordel, míchá se francouzskej a německej model. Navíc to všechno stojí další peníze. Pro mně jako malovinaře je ideální jediná cesta – Petrus. Vykašlat se na apelace i přívlastky, neplatit do cechu (stejně dělá jen pro úzkou skupinku moraváků) a dělat prostě „zemské“ víno a vybudovat si dobré jméno. Pokud bude víno kvalitní, lidi si ho koupí, pokud nebude, nedám ho na trh (viz loňský ročník a nejspíš i letošní). V současné době bohužel v Čechách to co je psáno na etiketě stejně nemá žádnou souvislost s tím co je v lahvi. A bude tomu tak do té doby, kdy se budou velkovinaři trumfovat v tom, kdo udělá levnější víno.
Já bych se toho vůbec nebál, v sousedním Rakousku tahle dvoukolejnost funguje bezvadně (německý systém podle cukernatosti a vedle toho apelační, DAC), v Německu se to už taky prosazuje. Podstatné na tom je, že etiketa musí být vyvedená jen podle jednoho z těch dvou systémů, nesmí se to míchat. Apelační systém (identifikace vína podle původu) časem převládne, doufám. Mně na tom jenom těší, že jsem si v prosinci něco podobného zavěštil (http://vins.blog.cz/…-na-rok-2011) a ono se mi to plní mnohem dřív, než jsem doufal.
Tak z toho mi jde hlava kolem. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě…Zajímavý Úžasně článek, už teď se těším na další ;-). Vivi
Problém vidím v tom, že zde vznikají naprosto umělé spolky nerespektující historické, etnografické či jiné členění, pouze za účelem čerpání všemožných dotací. Modré odrůdy se pěstují i v okolních obcích a ne jen v těch pěti, které jsou spojeny pod názvem Modré hory.
↪ 5 Mary: ona ta sdružení vinařů vznikají tak jako tak, s VOC je větší drbačka a imho se to časem pročistí – ne všichni udrží jméno a kvalitu. to, jestli je bariéra pro zřízení VOC dostatečná, uvidíme.
↪ 6 pan Cuketka: udrzi kvalitu? a ona uz se nekde ukazala? ;)
simon
no neviem, myslim ze to skor nasich spotrebitelov popletie. my sme zvyknuti na odrodove a privlastkove charakteristiky vin. pride mi, ze vo vinach podla povodu a oblasti sa clovek musi orientovat odbornejsie, ci to nepojde proti predajnosti vin.
kazdopadne som si vsimla, ze slovenski vinari zacinaju pouzivat oznacenie DSC – chranene oznacenie povodu slovensko, co podla mna nic neznamena, ale kedze minulorocnym vinam nemozu dat ziadne privlastky, vyuzivaju apson toto (a neznalost ludi, ktori nevedia co tato vznesena skratka znamena)