Kousni si do jara!
Pojďte si pročistit unavené chuťové buňky a dopřejte jim zelené a prosluněné jitro! Všechny plody jara mají tu zvláštní vlastnost, že jejich chutě jsou nesmírně svěží, stimulující a pronikají až ke kořínkům vašich smyslů. Neváhejte a nechte se okouzlit…
Nebo oblbnout jako já! Poslední tři dny baštím všechno zelené, všechno jarní. Přidejte se! Všechno venku i na zahrádkách pučí. Stačí se jen procházet po venku a trhat všechno co vám přijde pod ruku. Pak to baštit a nedělat si z toho žádnou hlavu :)
Jedlá jarní kytice
No, spíše taková malá kytička. Jarní amuse bouche čili salát pro trpajzlíka. Můžete ji nakombinovat z kupných nebo nasbíraných úlovků. Vůbec se nebojte pestrosti – chceme ta nervová zakončení probudit, ne uspat!Já jsem vybral úlovky kupné i natrhané „za barákem“:- polníček (jemná a zvláštní chuť)
- arugola (svůdně hořká)
- mladé listy ještě nekvetoucí pampelišky (skoro jako rukola, ale jemnější, šťavnatější)
- spařený výhonek kopřivy (jemný, záhadný, stačí zalít vařící vodou)
- květy sedmikrásky (strhující!!!)
- obyčejný salát (na svázání)
- plátek ředkvičky s ďurkou (aby se kytička nerozpadla)
- ze všeho udělejte malý svazeček
- konce stonků orientujte jedním směrem
- ty pak zabalte to utrženého proužku salátu natěsno
- fikaně přes to navlečete plátek z ředkvičky s dírkou (vykrojíte nožikem jedna-dvě)
- ten to pěkně pojistí
Kytičky můžete sníst jen tak – v tom případě máte zaručeno, že si vás najdou veškeré pronikavé složky (hořčiny, třísloviny, kyseliny) a váš požitek bude maximální. Pokud je smočíte v trošce olivového oleje, vše se zjemní a uklidní (to je verze pro sralbotky).
A věřte mi, že když si troufáte na první, je to, jako byste chtěli sníst samotné jaro. Potom chcete další, další a ještě další!
Komentáře
Pane Cuketka, vy ste magor! Ale dobrej! .-)
To jsou skoky! Od fritované slaniny ke kytičkám!!!
Tentokrát se ale opravdu nepřidám :-)))
pravda, měl jsem udělat postupný přechod pomocí deep-fried sedmikráskových pupenů!!! ;)
Kdysi jsem si udělal salát z pampelišek a mohu jen doporučit. Jen jsem si při tom připadal, jako když sbírám zelené pro králíky :-)
Ještě bych upozornil – při sběru je dobré vyhnout se místům, kam chodí psi, kde se vystříkávají kocouři apod. (tj, veřejné parky :-) Ale po umytí nebo spaření, jak doporučuje pan Cuketka, by to mělo být v pořádku…
jé, spřízněná duše… díky. škoda, že ještě nekvete brutnáček… a místo polníčku a arugoly vyzkouším s lístky fialek.
pane Cuketko, zabudli ste na doleziteho pomocnika pri cisteni organizmu- napr. po tych smazenych slaninach- Medvedi cesnek !!!
uz rastie- da sa jest so vsetkym. Ma skvelu chut- jemnejsi ako cesnek.
pozor, nepomylit si ho s listami konvalinky- rastie hlavne v tieni, pri vode a ked odtrhnete listok a pomrvite v ruke citite typicku aromu.
Uzite si ho , kym sa da- pouzitelny do kvetu.
Pan Patizonek píše:
„Ještě bych upozornil – při sběru je dobré vyhnout se místům, kam chodí psi, kde se vystříkávají kocouři apod“
Pan Cuketka píše:
„v tom případě máte zaručeno, že si vás najdou veškeré pronikavé složky (hořčiny, třísloviny, kyseliny) a váš požitek bude maximální“
Teď mě to s tou chutí jara začíná docházet :)))
ale to je nejake nedorozumenie. bouquet garni sa nezerie.
Vas Escoffier
A taky bych asi neriskoval sklizeň v Praze a blízkém okolí silnic. To by mohla být chuť jara drsně olovnatá. :)
Sedmikrásky! Konečně někdo,kdo to baští jako já.Oblíbená úprava : čerstvý kvašený chléb namazaný máslem a posypaný květy sedmikrásek. Na prosluněné zahrádce není nic lepšího
Připojuju se k partě kvítkožroutů.Taky poslední dny baštím,na co přijdu.Favoritem jsou polorozkvetlá poupata sedmikrásek a květy fialek.A ten dech potom…
Voila, pampelisky!!! To je dobrota! Salat z pampelind, listu i mladych poupat, jime kazdorocne, je to velice chutne a zdrave. S dobrym vinaigrettem, s vejcem natvrdo nebo i posypany opecenou slaninou! Jdu zitra na pole ;-)
Bon appetit
Je milé, když si člověk může utrhnout a sníst něco ve svém bezprostředním okolí. Bydlím na okrajovém sídlišti v Praze a sbírám pampeliškové listy, sedmikrásky a jetel. Chodím na ně do zahrad mateřských školek (zatím mě neodehnali :-)) a na různá odlehlá místa. Jím to buď syrové nebo vařím docela chutnou bylinkovou polívku (s kouskem másla, jarní cibulkou, trochou smetany a pažitkou).
Pan Patizonek:
ten sběr je sranda a možná je to na tom to nejlepší, potloukat se po venku a sbírat si to pro ty svoje namlsané králíky. s původem si moc hlavu nedělám, hlavně když je sranda :)
Falka:
v otmhlejsem beginner (od loňska), brutnáček, fialka, znamenám si! :)
aljosa:
zabudol!zabudooool! už ho tady někdo (možná i vy) doporučoval, mrknu se po něm! díky :)
matesola:
jj, psí učůránek zajisté pronikne nejhlouběji :)))
Sim:
:)))
(a aby bylo jasno, z b.g. tam myslím není ani jedna položka! :)
Milan Kryl:
máte pravdu, raději zkusit na chatě, u babičky, kdokoliv jinde než ve městě!!!
kakao:
souhlas, baštím je s lučinou na špaldovým chlebiku. vynikající!
Ludmila:
ty kvítka co josu na fotce byla také původně poupata, ale než jsem se k nim dostal a než jsem to odfotil, stačila rozkvést… květy fialek? ty se tuším prodávají i v makru :)
Bali:
děkuji za nástin recepisu, tohle určitě zkusím. jsem z těch kvítků teď v jednom ohni: :))
Major Milčák:
tý jo, ta bylinková polévka, to si taky znamenám. sběr v zahrádkách a hřištích mateřských školek mě příjemně rozesmál, ale jo!!! – něco na tom bude ;)
kdyz jsem poprve sbirala pampelindy i u souseda na zahrade, tak se mi ptal : vy mate krecka??? Kdyz zjistil, ze to jime my, tak rikal, ze on neni kralik a kazde jaro nas popichuje at uz si prijdem nasbirat pro kraliky :-(
A jak je to s pojidanim bylinek a alergiky? :-o
Tady se mi líbí, dávám do oblíbených :-) díky
Hynu smíchy (líbí se mi sloh) a jdu to zkusit : )))))
Bellis:
zajímavá otázka, nezbývá než vyzkoušet, nejlépe s clarithinem v ruce! :)
bioXY:
:)
jj sedmikrásky si někdy dávám do salatu,je to výborné,opravdu doporucuju !!!!!!!